Beszámoló a Colon Szekció 2023. évi, 27. tudományos üléséről

Beszámoló a Colon Szekció 2023. évi, 27. Tudományos Üléséről

A Magyar Gasztroenterológiai Társaság Colon Szekciója ez évi tudományos ülését 2023.03.24-25 között tartotta Szegeden, az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban. A rendezvényt megelőző napon a Colon Szekció konferenciájához kapcsoltan harmadik alkalommal került megrendezésre az IBD Masterclass, melynek célja az volt, hogy a gyulladásos bélbetegséggel korábban már kapcsolatba került kollégák tudását tovább fejlessze. Ebben az évben a szekció a megszokott és támogatott 20 jelentkezőn felül további résztvevők számára is megnyitotta az IBD Masterclass képzés regisztrációját, így végül összesen 51 fő vett részt a képzésben. Az IBD Masterclass programja a gyulladásos bélbetegségek hiányállapotaival, azok megelőzésével és rendezésével, valamint a perianalis Crohn betegséggel foglalkozott gasztroenterológus és sebész szakemberek, valamint dietetikusok bevonásával. A képzés során 5 fiatal kolléga a program témájához illeszkedő esetek bemutatásain keresztül is lehetőséget kapott a hazai szakemberekkel történő diszkusszióra.

Az IBD Masterclass programjával párhuzamosan került megrendezésre az IBD nővérek és endoszkópos asszisztensek továbbképzését célzó Kolon Klub Szakdolgozói Fórum, melyen összesen 51 fő tudott részt venni. A rendezvényen változatos témák kerültek feldolgozásra, több szabadon bejelentett előadás is elhangzott az egészségügyi dolgozók részéről. A szakdolgozók továbbképzését, a szakmai ismeretek cseréjét és a személyes kapcsolatok kialakítását célzó rendezvény ismét nagy sikert aratott.

A Colon Szekció 27. Tudományos Ülését 2023. március 24-én reggel a rendezvény helyi szakmai szervezője, Molnár Tamás, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság Colon Szekciójának elnöke, Szamosi Tamás és a Magyar Gasztroenterológiai Társaság elnöke, Vincze Áron nyitotta meg.

A rendezvényen 333 résztvevő vett részt, a regisztráltak száma 191 fő volt. A rendezvényt 20 gyógyszeripari és műszerforgalmazó cég támogatta.

A tudományos ülés első főtémája a „Gasztroenterológiai kórképek multidiszciplináris ellátása” volt. A blokkot 3 tandem előadás alkotta, melyben Miheller Pál és András Csilla az IBD talaján kialakult colorectalis rák prognózisáról és kezelési lehetőségeiről beszélt a gasztroenterológus és az onkológus nézőpontjaiból. Ezt követően a vékony és vastagbél sztómával élő beteg gondozásával kapcsolatos ismereteit és javaslatait osztotta meg a hallgatósággal Müllner Katalin a táplálásterapeuta oldaláról, melyet Papp András előadása követett a sebészeti oldalról. A blokk utolsó előadásában Molnár Tamás és Bánky Balázs „ütköztették” nézőpontjaikat a rectum polypusok endoszkópos, illetve sebészeti eltávolításának témakörében. A blokkot 20 perces élénk diszkusszió, majd folytatólagosan gyógyszercég által szponzorált szimpózium követte a gyulladásos bélbetegek gondozásával kapcsolatos témakörben. Sarlós Patrícia az IBD-s betegek európia ellátási stratégiával, Farkas Klaudia centrumuk saját adatainak feldolgozott eredményeivel ismertette meg a hallgatóságot.

A kávészünetet a szabadon bejelentett előadások követték, mely során 6 dinamikus előadást hallhatott a közönség. Az előadásokat a vezetőség által korábban kidolgozott objektív pontrendszer alapján az üléselnökök értékelték.

A program ezt követően ismét gyógyszercég által szponzorált szimpóziummal folytatódott, mely középpontjában az intravénás vaspótlás és a kolonoszkópiát megelőző béltisztítás állt.

Az ebédszünetet követően Molnár Tamás a célzott étrend kiegészítéssel kapcsolatos előadását hallgathatták meg a konferencia résztvevői. A gyógyszercég által szponzorált előadást a Prónay centenáriumi emlékülés ünnepi percei követették. A Prónay emlékelőadást ebben az évben Szepes Zoltán (Szeged) tartotta, aki személyes hangvételű, rendkívül magával ragadó előadásban emlékezett meg Prónay Gáborról és avatta be a hallgatóságot munkásságának főbb eredményeibe.

Az emlékülést követően került sor a tisztújító közgyűlésére. A közgyűlés keretén belül Dr. Farkas Klaudia megtartotta főtitkári beszámolóját, majd Dr. Szamosi Tamás ismertette a Szekció Szervezeti és Működési Szabályzatába javasolt módosításokat. Ezek között az alábbi javaslatok szerepeltek és kerültek megvitatásra: (1) vezetőségi tagra jelölést csak a Colon Szekció aktív tagja tehet, (2) a Szekció vezetőségét a regionalitási elvek figyelembevételével a Közgyűlés választja két éves időtartamra, (3) egy centrumból/azonos munkahelyről több vezetőségi tag beválasztása kizárólag a közgyűlés jóváhagyásával lehetséges, (4) a Colon Szekció vezetősége maximum 7 tagból áll, (5) az elnököt akadályoztatása esetén a leköszönő elnök helyettesíti. Az ismertetést követően a javasolt módosításokat a Colon Szekció 43 tagja érvényes szavazással elfogadta. A második pont esetében 4, a harmadik pont esetében 13 személy tartózkodott. Elfogadásra került továbbá Miheller Pál javaslata alapján a közgyűlés hallgatósága által több ponton módosítva az a javaslat, mely szerint: amennyiben a Szekció tagjára kellő számú jelölés érkezett a vezetőségbe választáshoz, de vis major helyzet miatt akadályoztatva van abban, hogy személyesen megjelenjen a választáson és választhatóságáról nyilatkozott, a tag megválasztható. A vis major tényéről az előző vezetőség többségi szavazással dönt.

Ezt követően került sor a vezetőség tagjainak megválasztására. Tekintettel arra, hogy Szegedi László a Tisztújító Közgyűlésen személyesen nem tudott megjelenni, az érvényben levő SZMSZ értelmében nem lehetett jelölt a vezetőség választáson. Az SZMSZ alapján az elnök és a jövőbeni elnök automatikusan tagja a következő vezetőségnek, így a közgyűlés 5 vezetőségi tag választásáról döntött. Az új vezetőség megválasztása 47 érvényes szavazattal történt. Az új vezetőség tagjai Szamosi Tamás (leköszönő elnök), Kristóf Tünde, Farkas Klaudia, Sarlós Patrícia, Gurzó Zoltán, Miheller Pál, és Iliás Ákos. A megválasztott vezetőség zártkörű ülésén Szamosi Tamás átadta Gurzó Zoltánnak a Szekció elnöki feladatait, Sarlós Patrícia a Szekció főtitkári, Farkas Klaudia a leendő elnöki funkció betöltésére kapott felkérést.

A vezetőség választást és kávészünetet követően cégszponzorált előadás keretein belül a krónikus hasmenés és székrekedés és azok modern kezelési lehetőségi kerültek a fókuszba. A szimpóziumot a második főtéma előadásai követték, mely során a „Az endoszkópia lehetőségei, nehézségei, határai napjainkban a Treitz szalag alatt” témakörben eset és videobemutatásokat tartottak a szakemberek: Pécsi Gyula, Izbéki Ferenc, Vincze Áron, Szepes Zoltán és Kovács György.

A hosszú, tartalmas tudományos napot kellemes vacsora és táncos est zárta, amely kellő energiával töltötte fel a hallgatóságot a másnapi aktív kongresszusi részvételre.

A konferencia második napját kerekasztal megbeszélés nyitotta meg a „Struktúra átalakítás, centralizálás – a szakmát érintő elképzelések és azok várható hatásai, a gyógyszerfinanszírozás változásai a gasztroenterológia területén, intézmény finanszírozás – kiemelten a gasztroenterológia és a gasztroenterológiai endoszkópos vizsgálatok vonatkozásában” témakörben. A meghívott előadó Karsay Ákos volt a NEAK Ártámogatási Főosztályáról, a szakmát Szepes Zoltán, Szamosi Tamás, Gyökeres Tibor, Molnár Tamás és Vincze Áron képviselte.

A második nap fő blokkja a „Kardiovaszkuláris szövődmények tápcsatornai betegségekben” témakör köré szerveződött. A krónikus gyulladásos kórképekhez társuló szív-érrendszeri rizikókról Végh Edit, az ateroszklerózis rizikójáról és annak felmérésről IBD-ben Késmárky Gábor, a vénás és artériás tromboemboliáról Borbényi Zita, a kardiovaszkuláris gyógyszerek gasztrointesztinális kockázatáról Szamosi Tamás, a prevenció és egyéb speciális kardiológiai szempontokról alsó tápcsatornai betegségekben Tarjányi Zoltán tartott érdekes előadást. A blokkot élénk diszkusszió követte.

A kávészünetet követően cégszponzorált előadás következett Lakatos Péterelőadásában, aki Kanadából a Szekció tudományos ülésére érkezett haza. Előadásában a kombinált biológiai terápia elméleti és gyakorlati hátteréről, valamint saját tapasztalatairól beszélt. Ezt követően ismét szabadon bejelentett előadások következtek, mely során 6 előadó kapott lehetőséget esetbemutatásra, illetve saját tudományos munkájának ismertetésére. A szabadon bejelentett előadások után az utolsó szimpózium következett, mely a JAK gátlás valós életből származó eredményeivel foglalkozott colitis ulcerosában.

A tudományos nap végén került sor a szabadon bejelentett előadások legjobb előadójának járó Újszászy díj átadására, mely a Szekció megalapítójának, Újszászy László Professzor úr munkásságának állít emléket. A vezetőség ebben az évben a kifejezetten jó minőségű előadásokat hallva két díjat is megszavazott az előadóknak. Az üléselnökök értékelése alapján a Colon Szekció vezetősége és a Magyar Bélbetegért Alapítvány Kuratóriuma az emléklapot és a velejáró támogatást Fábián Annának (Szeged) és Menyhárt Orsolyának (Budapest) ítélte, akik a Colon Szekció jövő évi tudományos ülésére nyertek részvételi lehetőséget.

A kongresszus lezárását követően összefoglalva elmondható, hogy a Colon Szekció 2023. évi tudományos ülés szakmai programja hasznos továbbképzési lehetőséget teremtett a jelenlevők számára. Bízunk benne, hogy a jövő évi tudományos ülés ismét alkalmat teremt a közös tanulásra, gondolkodásra

Dr. Farkas Klaudia
Szegedi Tudományegyetem
Belgyógyászati Klinika